Nathan – dorastający z Wilkami

nathan1.jpg

Marcel Zylla z Bayernu Monachium, Nicola Zalewski z Romy, Ashley Akpan z Chelsea Londyn czy Kacper Smorgol z RB Lipsk – to już norma, że w każdej kategorii wiekowej są i będą sprawdzani zawodnicy, których powołanie do reprezentacji naszego kraju jest efektem pracy skautów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Do tego grona należy również, uchodzący za jeden z największych talentów akademii Vfl Wolfsburg, Nathan Rafael Wahlig.

Rodzice piłkarza do Niemiec przyjechali na początku XXI wieku z województwa lubuskiego i zamieszkali w 24-tysięcznej, dolnosaksońskiej miejscowości Helmstedt. Właśnie tam, 28 marca 2002 roku, urodził się Nathan. Pasję do futbolu zaszczepił w nim Pan Tomasz, czyli ojciec – który był juniorem Dozametu Nowa Sól – i to on zaprowadził go na pierwszy trening w Wolfsburgu.

-W VfL przeszedł wszystkie szczeble, zaczynając od zespołu U10. Niemcy kładą nacisk na to, by adepci od samego początku uczyli się gry na kilku pozycjach, a gracz, którego domeną jest atak, nabierał nawyków defensywnych i odwrotnie, dlatego Nathan przez jakiś czas był lewym obrońcą. Jednak to zawodnik na wskroś ofensywny i uniwersalny. Nominalna „dycha”, która z powodzeniem zagra na pozycji 8, odnajdzie się też w roli skrzydłowego. Jest obunożny, ale wiodącą jest noga lewa. Notuje dużą celność podań, ma zmysł do gry kombinacyjnej i niezły drybling. Wyróżnia go przegląd pola i technika – pod tym względem to w opinii trenera ścisła czołówka drużyny do lat 17. – opowiada Tomasz Wahlig.

nathan2.jpg

Młode „Wilki” są w tym sezonie jednym z faworytów do Mistrzostwa Niemiec. W Bundeslidze U17 liderują grupie północ/północny-wschód. Nathan Wahlig – wybrany przez drużynę na wicekapitana – ma świetne statystyki. Zagrał we wszystkich 13 kolejkach, zdobył 4 gole i zaliczył 10 asyst i walnie przyczynił się do zdobycia przez jego zespół mistrzostwa jesieni. Do tego dochodzą 2 mecze w juniorskim Pucharze Niemiec, gdzie dwukrotnie pokonywał bramkarzy rywali, a raz otworzył drogę do bramki koledze. Polak jest odpowiedzialny za wykonywanie stałych fragmentów gry.

IMG_20181117_161329.jpg

Pan Tomasz, zapytany o tożsamość narodową i reprezentacyjną przyszłość syna, nie ukrywa, że nie jest to sprawa zero-jedynkowa. – Rozmawiamy o tym. Chciałbym, żeby grał dla Polski, ale chcę też, aby była to jego świadoma i autonomiczna decyzja. Wychowujemy go z żoną w polskiej kulturze i tradycji, ale siłą rzeczy chłonie też niemieckość. Ma podwójne obywatelstwo, jest dwujęzyczny, jest Polakiem oraz Niemcem – i tak się czuje. On doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ma dwie reprezentacyjne ścieżki do wyboru, a być może za jakiś czas będzie musiał zmierzyć się tą rozterką. Meczów w biało-czerwonej koszulce trochę już się nazbierało, były to kategorie U15, U16 i U17. Dla Niemiec nie grał, natomiast wiem, że jest monitorowany.

Na ten moment nie ma tematu kadry naszych zachodnich sąsiadów. Wychowanek Wolfsburga stawia się na każde wezwanie selekcjonerów juniorskich reprezentacji Polski, a występy z orłem na piersi są dla niego wielkim honorem . Co prawda nie znalazł się w składzie ekipy do lat 17, która niedawno wywalczyła awans do 2. rundy eliminacji Mistrzostw Europy, ale wszystko przed nim. Trener Przemysław Małecki zaprosił go na konsultację szkoleniową, połączoną ze sparingami. We wtorek padł remis 2:2 z Wartą Poznań U19, w czwartek 16-latkowie rozbili Elanę Toruń U19 8:0. Wahlig zagrał w obu spotkaniach, w drugim zaliczył asystę.

nathan3.jpg

Loocasso

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s