”… i zostało tylko dziewięć” – podsumowanie europejskich eliminacji do MŚ we Francji

Niedawno zakończyły się europejskie eliminacje do piłkarskich Mistrzostw Świata kobiet. Prześledźmy więc grupa po grupie jak to wyglądało:

Grupa 1

1.jpg

Wyniki w tej grupie bez niespodzianki. Anglia zakończyła eliminacje bez porażki. Jedyna strata punktów to remis z Walią.

Grupa 2

2.jpg

Grupa dwóch prędkości. Na jednym biegunie Szkocja i Szwajcaria, na drugim Albania i Białoruś. Polska drużyna była zawieszona w środku. Choć potrafiliśmy nawiązać walkę w pojedynczych spotkaniach to w przekroju eliminacji zabrakło nam jakości.

Przed ostatnimi spotkaniami sytuacja wydawała się klarowna: po 6 kolejkach Szwajcarki prowadziły z kompletem spotkań, Szkotki miały jedną porażkę (z Helwetkami).

W siódmej kolejce odbył się mecz Szkocja – Szwajcaria, a remis zapewniał gościom awans. Jakim wynikiem się zakończył?

3.jpg

Pierwsza szansa została zaprzepaszczona, ale pomimo równej ilości punktów Szwajcarki wciąż były na pierwszym miejscu w grupie i „wystarczyło” wygrać z Polską lub osiągnąć identyczną zdobycz punktową do tej, jaką wywalczą Szkotki.

4.jpg

Tak się zaprzepaszcza szanse na awans.

Grupa 3

5.jpg

Po 9 spotkaniach Mistrzynie Europy prowadziły jednym punktem z Norweżkami. Decydujące spotkanie zostało rozegrane między zainteresowanymi drużynami.

6.jpg

Komentarz Jareda Burzynskiego, specjalisty od piłki skandynawskiej prowadzącego blog Szwedzka piłka

”Wielkim zwycięzcą ostatnich dni jest jednak przede wszystkim reprezentacja Norwegii. Jeszcze miesiąc temu wielu piłkarskich ekspertów w tym kraju miało już w zasadzie gotowe teksty nawołujące do dymisji selekcjonera Martina Sjögrena, ale zwycięstwo nad mistrzyniami Europy Holandii sprawiło, że trzeba było przynajmniej chwilowo odłożyć ja na półkę. Wybuch radości byłego szkoleniowca Linköping po ostatnim gwizdku był dla mnie całkowicie uzasadniony; wszak udało mu się udowodnić, że życie bez Ady Hegerberg nie tylko istnieje, ale nawet wygląda całkiem znośnie. Osobiście mam nadzieję, że snajperka Lyonu nie zechce wracać do kadry na turniej we Francji – ten sukces powinny skonsumować piłkarki, które go wywalczyły.”

Grupa 4

7

Ponownie oddam głos Jaredowi:

”Analizę występu krajów nordyckich w eliminacjach mistrzostw świata należy rozpocząć od grupy 4, w której do ostatniego dnia o pierwsze miejsce rywalizowały dwie reprezentacje z tego regionu. Ostatecznie przypadło ono w udziale Szwedkom i nie jest chyba wielką tajemnicą, że takie rozstrzygnięcie niezwykle mnie cieszy. Jeszcze bardziej niż sam wynik doceniam jednak to, że kadra Petera Gerhardssona to zespół, który zwyczajnie da się lubić. Nie jestem oczywiście w stanie przewidzieć jaki wynik osiągnie ta drużyna na francuskich boiskach, ale wiem, że piłkarska Szwecja znów doczekała się reprezentacji, którą ogląda się z przyjemnością. Po okresie „późnej Sundhage”, gdy wszyscy zaczynaliśmy się powoli dusić, jest to niewątpliwie zmiana na lepsze i być może największy pozytyw całej eliminacyjnej kampanii.”

Grupa 5

8

Przed 7 kolejką w tabeli prowadziły sensacyjnie Islandki, mając 16 punktów i o jeden wyprzedzając Niemki – faworytki grupy. W przedostatniej serii Islandia podejmowała właśnie Niemki i zwycięstwo dawało automatyczny awans na Mistrzostwa Świata. Remis zachowywał status quo, lecz wtedy Skandynawki musiałyby pokonać Czeszki na własnym terenie, gdyż Niemki miały w terminarzu jeszcze tylko Wyspy Owcze.

9.jpg

Sytuację przed meczem jak i samo spotkanie opisał swego czasu mój redakcyjny kolega Maciej Iwanow

Po raz trzeci oddam głos Jaredowi:

”Bardzo bliska sprawienia olbrzymiej niespodzianki była również Islandia, która jeszcze tydzień temu sensacyjnie prowadziła w swojej grupie eliminacyjnej, mając w perspektywie domowe mecze z Niemcami i Czechami. Żadnego z nich niestety nie udało się wygrać, w związku z czym kadra złożona z byłych, obecnych i przyszłych gwiazd Damallsvenskan na swoją szansę będzie musiała poczekać przynajmniej do MŚ 2023. Szkoda.”

Grupa 6

10.jpg

Układ w grupie bardzo przypominający ten z polskiej. Dwa zespoły odstają pozytywnie od stawki, dwa to zdecydowani outsiderzy i jedna ekipa zawieszona między oboma tandemami. Koniec końców to Włoszki wygrały grupę przed Belgijkami i ciężko powiedzieć, że to niespodzianka.

Grupa 7

11.jpg

Grupa bez historii. Hiszpanki z kompletem zwycięstw. Miejsca w grupie wg założeń sprzed eliminacji.

Drugim stopniem eliminacji była klasyfikacja drużyn z drugich miejsc w poszczególnych grupach. Cztery najlepsze miały zagrać w systemie pucharowym (mecz i rewanż) i wyłonić ostatniego uczestnika Mistrzostw Świata 2019 we Francji.

13.jpg

W półfinałach i finale pewne zwycięstwa Holandii. Szwajcaria miała sporo szczęścia z Belgią, ale w finale nie miały szans przeciwko mistrzyniom Europy. Tym samym porażka ze Szkocją, a następnie remis w Polsce długo będzie im się odbijać czkawką.

Znamy więc wszystkich dziewięciu finalistów ze strefy UEFA. Poza gospodyniami Francją są to: Angielki, Szkotki, Norweżki, Szwedki, Niemki, Włoszki, Hiszpanki i Holenderki. Same MŚ mogą się okazać przełomem dla piłki kobiecej. We Francji jest wielki boom na piłkę nożną. Nowa umowa dotyczącą praw telewizyjnych dla ligi kobiecej, transmisje w Canal Plus, studio meczowe. Marketingowe posunięcia FFF okazały się w 100% trafione. Praktycznie w kilka godzin zostały wyprzedane bilety na półfinały i finał. Frekwencyjnie będzie rewelacyjnie, ale to pokazały już eliminacje. Islandia bilety na mecz z Niemkami wyprzedała w chwilę. Komplety publiczności w Holandii. To może być moment, w którym piłka nożna kobiet pokaże moc i zajmie należne jej miejsce, uzyska akceptację i szacunek w Europie.

Wojciech Janiuk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s