Jej Wysokość Hegerberg

hegerberg-ada

Fot. Christophe Ena

Według France Football jest najlepszą piłkarką na świecie – jako pierwsza kobieta w historii odebrała wręczaną przez ten magazyn Ballon d’Or właśnie dla najlepszej piłkarki świata. W wieku 23 lat może pochwalić się: 237 golami (dla samego Olympique Lyon zdobyła 120 bramek w 95 rozegranych tam meczach), czterokrotnym zwycięstwem w wyścigu o Mistrzostwo Francji, trzykrotnymi triumfami w Lidze Mistrzyń oraz Pucharze Francji. Na koncie ma także nagrodę dla Najlepszej Piłkarki w Europie (2016), tytuł Sportowca Roku w Norwegii (2016),nagrodę dla Piłkarki Roku 2017 (wręczaną przez BBC) oraz srebrnym medalem zdobytym na Mistrzostwach Europy w 2013 roku .

Transfer Ady Hegerberg do Mistrza Francji (przeniosła się tam z Turbine Potsdam) ogłoszono dokładnie 22 Lipca 2014 roku – dziewiętnastoletnia wtedy atakująca podpisała umowę obowiązującą przez dwa lata – w Listopadzie 2015 podpisała nowy kontrakt obowiązujący do roku 2019, a w Czerwcu bieżącego roku przedłużono umowę, na mocy której Norweżka będzie grać dla seryjnego Mistrza Francji przez kolejne trzy lata. Hegerberg we Francji ma jak w bajce, w czasie swojego pobytu we Francji zaliczyła jedynie dwa poważne zawody jeśli chodzi o tytuły – nie wygrała Champions League w sezonie 2014/2015, nie zwyciężyła też w meczu o Coupe de France Feminine w sezonie 2017/2018 (choć tu należy Norweżce oddać to, że sędzia w ostatniej minucie meczu nie wiadomo dlaczego nie uznał zdobytego przez nią gola), mistrzostwo kraju zdobywa seryjnie i prawie zawsze zostaje Królową Strzelczyń – ta sztuka nie udała jej się jedynie dwa razy (sezony 2014/2015 oraz 2016/2017). W Champions League wyznaczyła rekord zdobytych goli w trakcie jednego sezonu – licznik zatrzymał się na 15 (w bieżącej kampanii ma już cztery trafienia).

IMG_20181217_204020.jpg

Fot. Ivar Waage Johansen

Ada Hegerberg przyszła na świat 10 Lipca 1995 roku – i bez wątpienia można powiedzieć, że pochodzi ze sportowej rodziny. Rodzice Norweżki grali w piłkę w Norwegii oraz pracowali jako trenerzy piłkarscy. Starszy brat Ady – grał w piłkę w młodości, starsza siostra – Andrine Hegerberg przywdziewa barwy ligowego rywala Lyonu – Paris Saint-Germain. W domu państwa Hegerberg panowała pewna zasada – żadne z trójki dzieci nigdy nie zostało zawiezione na trening autem. Tata zawodniczki wspomina, że ta zasada miała zdopingować jego dzieci a nie zahamować ich rozwój: „Na treningi musieli dotrzeć biegając lub na rowerze.” – dodaje.

Wartości, których mała Ada nauczyła się w domu – są bardzo ważne dla dorosłej Ady, między innymi w walce o wzrost świadomości o piłce nożnej kobiet i szacunku dla tej dyscypliny. „Mój głos się liczy i zamierzam zrobić wszystko by pchnąć rzeczy do przodu” – mówi atakująca, która mocno optuje m.in. za tym by w Norwegii budowano więcej boisk piłkarskich. Jednak wartości, które Ada wykorzystuje do walki o „lepszy świat dla piłki nożnej kobiet” są również powodem, dla którego zawodniczki nie zobaczymy na przyszłorocznych Mistrzostwach Świata we Francji. W Sierpniu 2017 ogłosiła rezygnację z gry w drużynie narodowej, ponieważ norweska federacja – jej zdaniem – nie wspierała wystarczająco drużyny. Władze federacji ciągle twierdzą, że przerwa od gry w kadrze „potrwa tylko jakiś czas”, opinia Hegerberg jest zupełnie inna – „Nie zagram już w reprezentacji”. Po zwycięstwie w plebiscycie Ballon d’Or pojawiły się głosy, że Ada wróci do reprezentacji, że zagra na Mistrzostwach Świata, ale jak sama wyjaśnia – nawet nie brała tego pod uwagę. „Bardzo wnikliwie wyjaśniłam koleżankom rzeczy, które – w mojej opinii – powinny zostać poprawione. Podałam im bardzo jasne powody moich decyzji. Życzę tej reprezentacji wszystkiego, co najlepsze. Kocham mój kraj i naprawdę chciałabym móc dla niego grać – ale w tym przypadku? To niemożliwe. Zdecydowałam, że ‚muszę iść na przód’ „.

^^^^^

O tym, że odbierze Ballon d’Or dowiedziała się na czternaście dni przed galą – na treningu Olympique Lyon, podszedł do niej rzecznik prasowy klubu i oznajmił atakującej, że France Football pierwszy raz w historii wręczy Ballon d’Or kobiecie – i że to właśnie ona będzie triumfatorką. Pierwsza reakcja na tę wiadomość? Płacz i telefon do narzeczonego (narzeczony Norweżki jest piłkarzem Lecha Poznań) – potem wspólnie z narzeczonym płakali i śmiali się na przemian. Klubowa mistrzyni Europy zauważa, że najważniejszym punktem gali było to, że swój sukces mogła świętować z całą rodziną (zjawili się rodzice zawodniczki, brat oraz siostra. „Wiedziałam, że to będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu – ale do momentu wejścia na scenę – nie miałam pojęcia, że będzie aż tak ważne”. O incydencie, którego autorem był francuski DJ – Martin Solveig – Hegerberg nie chce rozmawiać (muzyk poprosił piłkarkę by zatwerkowała), woli skupić się na footballu. Zaznacza jednak, że reakcja kibiców i osobistości sportu (zareagował m.in. szkocki tenisista Andy Murray) była surowsza od jej własnej reakcji: „Nie przyjęłam tego jako coś złego. Odmówiłam i po prostu odwróciłam się ponieważ – co jasne – nie chciałam twerkować przed tysiącami ludzi. Moje „Nie” było trochę ironiczne, wszystko wywołało u mnie lekki śmiech, bo moja Złota Piłka była jedyną rzeczą, o której myślałam tamtego wieczoru”.

I – pozwolę sobie dodać – właśnie na tym powinniśmy się skupiać.

Oczywiście, pan Solveig zaprezentował zachowanie, któremu daleko do jakiegokolwiek taktu i szacunku do sytuacji w której się wtedy znajdował. Takie słowa nie powinny paść, taka sytuacja nie powinna się wydarzyć.

Kibice piłki nożnej kobiet powinni być – przede wszystkim – skupieni na sukcesie Ady Hegerberg, który – moim skromnym zdaniem – był sukcesem także całej piłki nożnej kobiet.

 

Nicola

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s